
Foto: Setra
Nu har de anställt Anna-Lena Gull för att etablera verksamheten. Hon har lång erfarenhet av att arbeta med KL-trä. Gull kommer närmast från egen konsultverksamhet, Innordica, där hon bland annat varit projektledare inom byggindustrin.
KL-trä betyder korslimmat trä. Det handlar om massiva skivor av hyvlat virke som limmats ihop med vartannat skikt korslagt för ökad formstabilitet.
Läs också: Setra anställer ny CFO
Resultatet blir ett byggelement som är både starkt och styvt relativt sin låga vikt. Det kan användas till att bygga allt från industrifastigheter till bostäder.
Läs också: Skogssällskapet får nya chefer
– Efterfrågan på KL-trä har tagit fart ordentligt under de senaste åren och idag vill allt fler använda det både i flerbostadshus och industrifastigheter, säger Anna-Lena Gull enligt ett pressmeddelande.
Setras KL-träfabrik i Långshyttan ska vara klar första halvåret 2020.