Storsatsar på hållbara transportlösningar
Möjliggöra omställningen
– Det kan röra sig om de extra kostnader som uppstår genom till exempel förstudier, utredningar och köp av lastbilar som drivs med biobränsle, säger Henrik Brodin, projektledare för Ett fossilfritt Södra, till Skog Supply.
Att Södra öronmärker 20 miljoner kronor till fossilfrihet är en konsekvens av projektet Ett fossilfritt Södra, där Henrik Brodin uppger att Södra arbetar parallellt med efterfrågan, utbud och politiska styrmedel för att möjliggöra omställningen på ett lönsamt sätt och vara en föregångare som andra vill ta efter.
Merkostnader initialt
– Det blir lite merkostnader initialt, vilket kan göra det svårt för många att vilja gå först med en ny fossilfri lösning. För att visa att vi menar allvar med satsningen har vi därför valt att avsätta en summa med central styrning, säger Henrik Brodin.
Med de avsatta medlen ska förutsättningarna för att arbeta långsiktigt öka utan att det kommer i konflikt med det dagliga operativa arbetet. Södra har sedan tidigare gjort satsningar kring biodrivmedel genom två olika delägda bolag Sunpine och Silva Green Fuel samt produktion av biometanol i egen regi.